W co się bawić z dzieckiem

Wielu ojców obawia się zostać z dzieckiem sam na sam, ponieważ nie wiedzą jak zorganizować wolny czas. Inni z kolei odkładają zabawy z dzieckiem, gdy będzie ono już na tyle duże, aby zabrać je na ryby czy pojechać na wycieczkę rowerową. Ojcowie zapominają, że dzieci bardzo cenią sobie czas spędzony z nimi. Niekiedy jest on bardziej wyczekiwany niż zabawy z mamą. Ojcowie są dla dzieci wspaniałymi kompanami zabaw przede wszystkim z racji na swoją małą dostępność. Warto zadbać o czas wolny z dzieckiem i np. przeznaczyć jedno popołudnie w tygodniu na zabawę. Zastanawiasz się w co się bawić z dzieckiem i wydaje Ci się, że żaden z Twoich pomysłów nie zainteresuje Twojej pociechy? Nic bardziej mylnego!

Pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez zabawę i dlatego właśnie nie należy jej lekceważyć. W jej trakcie można przekazywać dziecku ważne treści społeczne, emocjonalne i wzory zachowań. Zabawa jest niezbędna dla dobrego rozwoju dziecka. Co można robić z niemowlakiem, czy dwulatkiem, kiedy wydaje się, że nie ma w co się bawić? Poniżej przedstawiam kilka propozycji w co się bawić z dzieckiem.

W co się bawić z dzieckiem

Dziecko poniżej roku

W tym wieku warto pamiętać o tym, że:

 • dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami;
 • nader wszystko lubią ruch;
 • w trakcie zabawy z niemowlakiem trzeba być bardzo ostrożnym, nie wskazane też są gwałtowne ruchy;
 • niektóre dzieci są bardziej wrażliwe niż inne;
 • trzeba obserwować dziecko, aby dobierać zajęcia, które mu się podobają;

Zajęcia na basenie

Niemowlaki i starsze dzieci bardzo lubią bawić się w wodzie. Warto to wykorzystać. Można zapisać się z dzieckiem na zajęcia z nauki pływania, lub samemu oswajać je z wodą. Zajęcia na basenie wspomagają rozwój mięśni, dzięki czemu dziecko może szybciej zacząć siadać czy chodzić.

Pamiętajmy, że basen powinien być przystosowany do dzieci w tak małym wieku a woda powinna mieć przynajmniej 30 stopni.

Pszczółki

Wyciągnij palce w stronę dziecka i zacznij wydawać dźwięk przypominający bzyczenie. Niech „pszczółki” zatrzymują się raz na uszku dziecka, innym razem na jego nosku. Warto wtedy delikatnie połaskotać malucha. Zabawa ta kończy się wielkimi okrzykami radości.

Między 1 a 2 rokiem życia

W tym wieku warto pamiętać, że:

 • dzieci uwielbiają zabawy piłkami, turlanie, rzucanie, łapanie;
 • lubią przeglądać się w lustrze;
 • zaczyna się zabawa klockami i prostymi układankami;

Sanki w domu

Połóż dziecko na dużym kocu, złap jego dwa końce i ciągnij dziecko po podłodze. Można przyspieszać z zwalniać podczas jazdy, opowiadając historyjki związane z tym gdzie jedziemy. Gwarantuję udaną zabawę.

Goń mnie

Kiedy dziecko umie już chodzić uwielbia gonitwy i ucieczki. Dlatego udawaj, że chcesz złapać dziecko, ale nie zawsze Ci się to udaje.

Między 2 a 3 rokiem życia

Warto pamiętać, że:

 • dziecko w tym wieku nadal uwielbia zabawy ruchowe;
 • dzieci zaczynają się interesować zabawami intelektualnymi;
 • lubią zamieniać się rolami;

Tatuś jest dzidziusiem

Zamień się z dzieckiem rolami. Zachowuj się jak małe dziecko, podczas gdy twój maluch będzie przygotowywała Ci obiadek czy czytał książeczkę.

Zabawy logiczne i ogólnorozwojowe

Do takich należą: puzzle, domino, pamięciówki czy klocki, z których może powstać prawie wszystko.

Oczami innych

Wszyscy wiemy jak ważna w życiu jest empatia i umiejętność rozumienia sytuacji innych z ich punktu widzenia. Tego wszystkiego można uczyć dziecko poprzez zabawę. W tym celu zadawaj dziecku różne pytania typu :Co by było gdybyś był kotem? Jak by to było gdybyśmy mieszkali w ciepłym kraju? Co widzą mrówki gdy patrzą na Ciebie?itp.

Między 3 a 5 rokiem życia

Warto pamiętać, że:

 • w tym wieku dzieci uwielbiają bawić się w zgadywanki, wymyślanki, czy zabawy słowne;
 • wyobraźnia uruchamia się, a dziecko staje się bardziej wymagającym partnerem;
 • ulubione zabawy to sklep, poczta, straż pożarna, plac budowy;
 • dzieci uwielbiają bawić się w zamianę ról i same lubią przyjmować różne role;

Podchody w domu

Przygotuj karteczki samoprzylepne i długopis. Napisz na karteczkach proste wskazówki dotyczące tego, gdzie można znaleźć kolejną wskazówkę. Na końcu drogi zostaw nagrodę np. coś słodkiego. Potem możesz poprosić dziecko, aby to ono rozmieściło karteczki po domu i to Ty będziesz zgadywał gdzie one są.

Klocki inaczej

Z drewnianych klocków zbuduj jakąś prostą figurę. Nich dziecko spróbuje ją odwzorować. Utrudniaj zadania. Zabawa ta doskonale wpływa na rozwój spostrzegania.

Zamek

Z poduszek, krzeseł i kocy zbudujcie zamek, który w miarę zabawy może zmieniać się w autobus, namiot itp.

W co się bawić z dzieckiem powyżej 5. roku życia

Dzieci w tym wieku nadal lubią bawić się ze swoimi rodzicami. Zadają dużo pytań odnośnie otaczającego je świata. Nieocenione okazują się tutaj wycieczki krajoznawcze podczas, których można podpatrywać przyrodę, czy bawić się w podchody. Warto bawić się z dzieckiem w zabawy rozwijające podstawowe umiejętności potrzebne w szkole(przeczytasz o tym w Jak pomóc dziecku przygotować się na spotkanie ze szkołą)


Gabinet Psychoterapii mgr Monika Merczyńska
Terapia dzieci, młodzieży i dorosłych.