ROZWÓJ DZIECKA

Dzieci bardzo często postrzegane są jako mali dorośli. Czyli bardziej zależni, mniej opanowani emocjonalnie i z mniejszymi kompetencjami społecznymi. Absolutnie nie zgadzam się z tą tezą. Dlatego że skupia się ona na negatywach i mówi o tym czego dzieciom brakuje. Z drugiej jednak strony nic nie mówiąc o potencjale, jaki w nich drzemie. Rozwój dziecka jest najważniejszym momentem w ich życiu i nie należy go w żaden sposób bagatelizować, dbają zarówno o dobry czas, jak i ten gorszy.

W związku z tym w kilku poniższych artykułach chciałabym zapoznać rodziców z najistotniejszymi w życiu ich dzieci etapami rozwoju psychicznego i fizycznego. Co więcej postaram się udzielić kilku wskazówek, jak radzić sobie z trudnościami. I przede wszystkim jak wspierać dzieci w rozwoju.

"Spirala" rozwoju dziecka

Rozwój dziecka przebiega w sposób wykazujący duży stopień regularności. „Gorsze” i „lepsze” okresy, niczym w spirali, przeplatają się ze sobą. Świadomość tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się nasz maluch i jakich zachowań możemy się spodziewać, bardzo pomaga w zmaganiu się z codziennością. Pięciolatek trzyma się spódnicy mamy i nie odstępuje jej na krok. Podczas gdy 6-latka trudno już zatrzymać w domu. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca okresy równowagi i nierównowagi w rozwoju dziecka.

Okresy nierównowagi w rozwoju

Okresy równowagi w rozwoju

9 lat

10 lat

7 lat

8 lat

5,5 lat

6,6 lat

4,5 lat

5 lat

3,5 lat

4 lata

2,5 lat

3 lata

18 miesięcy

2 lata

Więcej o rozwoju dziecka przeczytasz w zakładce rozwój pychiczny dziecka.

Ofertę terapii dla dorosłych, w tym terapii indywidualnej, dla par oraz rodzinną znajdziesz na stronie: