ADAPTACJA W ŻŁOBKU I PRZEDSZKOLU

Rozpoczęcie przygody z przedszkolem lub żłobkiem dla większości rodziców wiąże się z wieloma obawami. To nowa sytuacja dla całej rodziny. Każde dziecko inaczej przechodzi etap adaptacji do grupy przedszkolnej lub żłobkowej. To wyzwanie również dla rodziców, którzy czasami po raz pierwszy na dłużej rozstają się ze swoim dzieckiem. To również moment, w którym mamy wracają do pracy, co dodatkowo wzbudza zaniepokojenie.

Adaptacja dziecka do nowej sytuacji wymaga czasu, cierpliwości, zaangażowania i uważności, zarówno przez rodziców jak i opiekunów w przedszkolu lub żłobku. 

Niekiedy mimo najlepszych chęci i zaangażowania adaptacja przebiega długo lub jest bardzo trudna dla dziecka i/lub rodzica. Przedłużająca się adaptacja, co za tym idzie stres, mogą negatywnie wpływać na emocje i zachowanie dziecka. Płacz, histerie, regres w zachowaniu, agresja, gryzienie, problemy ze snem i jedzeniem to niektóre z objawów trudności adaptacyjnych. 

W wielu przypadkach potrzebne jest wsparcie psychologiczne, dla rodziców i dziecka. Poprawna adaptacja sprawia, że dziecko rozwija w sobie, w sposób poprawny, poczucie bezpieczeństwa. W przyszłości nie będzie miało kłopotów z odnalezieniem się w nowych sytuacjach. Przeciągająca się adaptacja( powyżej 3 m-cy) może prowadzić do zaburzeń lękowych.

Jeśli Twoje dziecko ma trudność w adaptacji w przedszkolu lub żłobku zapraszam do konsultacji. Psycholog wyjaśni wszelkie wątpliwości oraz wraz z rodzicami poszuka rozwiązania dla trudnych sytuacji związanych z pójściem do przedszkola lub żłobka.

Ofertę terapii dla dorosłych, w tym terapii indywidualnej, dla par oraz rodzinną znajdziesz na stronie: