Siedmiolatki – bunt, czy trudny okres?

Wielu rodziców martwi się o swoje siedmiolatki. Czy ich zachowanie to wyraz buntu, czy kryje się za tym coś innego?

Typowe zachowania siedmiolatka.

Częściej niż wcześniej jest spokojny i skryty. Dzięki swojemu spokojowi wydaje się łatwiejszy we współżyciu. Można się po nim spodziewać się narzekania, natomiast radość pojawia się rzadko. Siedmiolatki są opisywane jako markotne, osowiałe i chimeryczne.

Dzieci w tym wieku wolą być same i stronią od innych. Bardzo cenią sobie swoją prywatność. Często zamykają się w swoim pokoju, żeby czytać, słuchać muzyki, czy oglądać telewizję. Zdarza się, że zapominają o swoich obowiązkach i poleceniach wydawanych przez rodziców. Siedmiolatki często zbyt wiele od siebie wymagają i biorą na swoje barki za dużo. Dlatego nie zawsze kończą rozpoczęte zadania.

W tym okresie rozwojowym, życie nabiera ciemnych barw. Dzieciom wydaje się, że nikt ich nie lubi, rodzice nie rozumieją, a nauczyciele się czepiają. Ten trudny okres oczywiście z czasem mija. Mimo wszystko częściej pojawiają się chwile radości i dobre dni. Trudno jednak mówić o buncie w przypadku siedmiolatki czy siedmiolatka. Trzeba raczej traktować ten czas, jako kolejny proces w rozwoju dziecka i tak właśnie do niego podejść.

SIEDMIOLATKI – Jak rodzice mogą pomóc dziecku.

Oczywiście nie ma reguły i nie wszystkie siedmiolatki przechodzą ten okres w życiu tak samo. Nie każde dziecko to przykład żywcem wyjęty z podręcznika naukowego. Co jednak zrobić, kiedy nadejdzie ten niełatwy moment w życiu? Oto kilka przydatnych wskazówek, jak sobie z tym radzić i nie zwariować:

  • bądź cierpliwy i wyrozumiały;
  • częściej niż wcześniej przypominaj o obowiązkach i poleceniach;
  • pomagaj dziecku w zarządzaniu projektami i czasem jaki trzeba im poświęcić;
  • wysłuchaj skarg i narzekań ale nie bież ich wszystkich zbyt poważnie.

Gabinet Psychoterapii mgr Monika Merczyńska
Terapia dzieci, młodzieży i dorosłych.