ROZWÓJ DZIECKA

Dzieci bardzo często postrzegane są jako mali dorośli- bardziej zależni, mniej opanowani emocjonalnie z mniejszymi kompetencjami społecznymi. Nie zgadzam się z tą tezą. Skupia się ona na negatywach i mówi o tym czego dzieciom brakuje, nic nie mówiąc o potencjale jaki w nich drzemie.

W kilku poniższych artykułach chciałabym zapoznać rodziców z najistotniejszymi w życiu ich dzieci etapami rozwoju psychicznego i fizycznego. Postaram się również udzielić kilku wskazówek jak radzić sobie z trudnościami i jak wspierać dzieci w rozwoju.

"Spirala" rozwoju dziecka

Rozwój dziecka przebiega w sposób wykazujący duży stopień regularności. „Gorsze” i „lepsze” okresy, niczym w spirali, przeplataja się ze sobą. Świadomość tego, na jakim stapie rozwoju znajduje sie nasz maluch i jakich zachowań możemy sie spodziewać, bardzo pomoga w zmaganiu sie z codziennością. Pięciolatek trzyma się spódnicy mamy i nieodstepuje jej na krok, gdy już 6 latka trudno zatrzymać w domu. Poniżej znajduje sie tabela przedstawiająca okresy równowagi i nierównowagi w rozwoju dziecka.

Okresy nierównowagi w rozwoju

Okresy równowagi w rozwoju

9 lat

10 lat

7 lat

8 lat

5,5 lat

6,6 lat

4,5 lat

5 lat

3,5 lat

4 lata

2,5 lat

3 lata

18 miesięcy

2 lata

Więcej o rozwoju dziecka przeczytasz w zakładce rozwój pychiczny dziecka.