JESTEM MAMĄ, JESTEM TATĄ

Bycie rodzicem, to jedno z największych wyzwań jakie stawia przed nami życie.

Posiadanie dzieci zmienia nasz pogląd na świat.Wychowanie małego człowieka nie jest proste. Nawet najbardziej kochający i oddani rodzice potrzebują wsparcia innych i porad jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Moim zdaniem rodzicielstwo, nie polega na byciu”matką polką” i „weekendowym ojcem”. Dojrzali rodzice wiedzą, że dzieci najbardziej potrzebują miłości płynącej od szczęśliwych i spełnionych rodziców.

Relacje Matka-Dziecko

Relacje między matką a dzieckim, bez wzgledu na jej talent wychowawczy, czy miłóść, nie zawsze układają się gładko. Na różnych etapach rozwoju dziecka są one lepsze lub gorsze. Zawsze jednak można je przewidzieć, ponieważ każde dziecko rozwija się według określonych prawidłowości. Zrozunienie tego faktu okazuje się być pomocne, gdy w zachowaniu naszego dziecka pojawia się coś niepokojącego. Potrafimy wtedy lepiej znieść opór czy bunt dziecka, wiedząć, że jest on typowy dla danego wieku.

Więcej o układzie matka dziecko przeczytasz w artykule „Stosunki matka-dziecko na różnych etapach rozwoju dziecka”.

Relacje Ojciec-Dziecko

W ostatnich kilkunastu latach rola ojca bardzo sie zmieniła. Przestał on być jedynie żywicielem rodziny, praktycznie nie wychowyjącym dzieci. Dzisiaj ojcowie wiedzą jak wspierać swoje partnerki w okresie ciąży, uczęszczają z nimi do szkół rodzenia a wielu z nich decyduje się asystować przy porodzie. W domu razem z matką opiekują się dzieckiem. Niektórzy decydują się na urlop „tacierzyński” i nieomal całkowicie przejmują wychowanie malucha. Zdarza się również, że ojciec samotnie wychowuje dziecko, przejmując w ten sposób również rolę matki.

Relacja między ojcem a dzieckiem jest bardziej stabilna i mniej poddatna na zmiany wywołane rozwojem dziecka. Uczucia w stosunku do ojca nie są tak intensywne, czy różnorodne, jak w stosunku do matki. Ojciec uosabia stabiloność. Jest wspaniałym i niezmiernie wyczekiwanym kompanem dziecięcych zabaw.

Więcej o relacji ojciec-dziecko, przeczytasz w artykule „Relacje ojciec-dziecko na różnych etapach rozwoju dziecka”.